O MNIE / ABOUT ME

Zaczęło się od lotu Wilgą na pikniku w rodzinnym mieście. Potem pierwszy lot z akrobacjami, wyczekiwanie pod płotem baz wojskowych, aż po wyjazdy na pokazy lotnicze i naukę pilotażu. W międzyczasie pojawił się aparat – na początku trudny we współpracy, z czasem nieodłączny towarzysz wszelkich wyjazdów i weekendowych wypadów. Co tu dużo mówić – kompletnie się zakochałam w lotnictwie, a zaraz potem w fotografii. Warsztaty Akademii Nikona w Łasku, pierwsze emocje dzielone z grupą „świrów lotniczych”, i już wiedziałam, że to będzie pasja na długie lata.

Zapraszam do mojego świata pełnego potężnych wojskowych maszyn, huku ich dopalaczy i efektownych flar. W poszukiwaniu tych niecodziennych widoków od wielu lat podróżuję po całej Europie – i nie tylko.  Ale nie samymi samolotami człowiek żyje – znajdziecie też tutaj również relacje z moich nie-lotniczych podróży. Miłego oglądania!

Aleksandra „Alex” Kuczyńska


It has all started from a flight on small Wilga plane during aviation picnic in my hometown. Then my first aerobatic flight, hours spent at the fence of military airbase, trips to airshows and flying course. In the meantime I got a camera in my hands – first the cooperation didn’t go very well, but soon it became inseparable companion of all travels and weekend trips. What can I say – I completely fell in love with aviation, and right after that – in photography. Nikon’s Academy workshops in Lask, first emotions shared with „aviation freaks”, and I knew it would become a passion for long years.

I invite you to my world full of powerful military aircraft, spectacular flares and sound of afterburners. For  years now I am travelling all over Europe (and not only) to catch those amazing moments in my photos. . But aviation is not my only hobby – you will find also stories from my non-aviation travels. Enjoy!

Aleksandra „Alex” Kuczyńska